Görsel

      Annem ve babam şu anda oturduğumuz semt de olan Bahçelievler’de büyümüş iki insan.  Şu an Ömür Plaza adlı AVM’nin de hemen arka sokağında ikisinin de büyüdüğü evler. Tabi annem de babam da oranın AVM oluşuna ezelden beri çok içerli. Zamanın Ömür Restaurant’ı olan, onlara köpüklü ayranı ve dönerli pilavıyla çok şey ifade eden bu gözde lokantanın kapatılmasına, üstüne de sanki şehrimizde hiç ihtiyaç yokmuşçasına AVM açılmasına ikisi de çok üzgün.

     Peki nedir bu nostaljik restaurantın hikayesi, bir bakalım…

     Ömür şirketlerinin kurucusu Fikret Yüzatlı 1940 lı yıllarda incirli çiftliğinin ortağı H. Avni Başaran ile satın aldı. Bahçeler içerisinde evler yapılmak üzere yola çıkıldı ve bu ilçenin adı “BAHÇELİEVLER” olarak konmuş oldu. Bu arada yeni Londra asfaltı ile Ömür Restaurant’ ın inşası beraber devam etti. Binanın şekli ve dekorasyonu Fikret Beyin eşi Nihal Yüzatlı tarafından yapıldı. Ve ardından 1956 yılında Ömür Restaurant açıldı.

     Ömür Restaurant, arabaya servis yapılan park alanı, bir marka haline gelen ÖMÜR YOĞURDU, harikulade pilavı, sütlü atlıları, piknik paketleri ile İstanbul’ un en meşhur lokantalarından birisi oldu. Ayrıca kendi ürettiği piliçleri, yurt dışından ithal edilen piliç çevirme makinelerinde özel bir sos ile pişirilerek Türk Halkını bu lezzet ile tanıştırdı. Ayrıca belirtmek isteriz ki; Ömür Restaurant 1960 lı yıllarda Türk Sinemasında bir çok filme mekan olarak ev sahipliği de yapmıştır.

    Ömür Restaurant, arabaya servis yapılan park alanı, bir marka haline gelen ÖMÜR YOĞURDU, harikulade pilavı, sütlü atlıları, piknik paketleri ile İstanbul’ un en meşhur lokantalarından birisi oldu. Ayrıca kendi ürettiği piliçleri, yurt dışından ithal edilen piliç çevirme makinelerinde özel bir sos ile pişirilerek Türk Halkını bu lezzet ile tanıştırdı. Ayrıca belirtmek isteriz ki; Ömür Restaurant 1960 lı yıllarda Türk Sinemasında bir çok filme mekan olarak ev sahipliği de yapmıştır.(http://www.omurrestaurant.net/hakkimizda.html)

    2004 yılında büyük ses getiren kapanışı ailem de dahil herkesi çok üzmüştü. Ancak 2011 yılında Ömür Plaza AVM’de yeni yatırımcıların hepimizin yüzünü güldüren girişimi restaurantın AVM’nin teras katında yeniden hizmete açılması oldu.

Görsel

      Et, balık ve kebaptan oluşan zengin menüye restaurantın unutulmaz lezzetleri de eklenmiş tabi. Ana salon 120 kişilik, sigara da içilebilen 2 aurı teras salonlarının da her biri 120 kişilik. Ayrıca toplantı salonu olarak kullanılabilen ve projeksiyon sistemi barındıran 55 kişilik ayrı bir salon da mevcut. Tabi çocuklarımız da düşünülmüş ve güzel bir oyun bahçesi kurulmuş onlar için de. Görsel

      Restaurantın lezzet ustaları da, Cafer Orunç ve Murat Narince. İki büyük usta da et ve balık konusunda üstün tecrübelere sahip.

      Garsonlar orta yaş ve üstü çalışanlar. Bu biraz dinamik genç garsonları aratan nitelikte ama onların da gençlerden pek geri kalır tarafları yok. Aksine deneyimli oluşları size daha da güven verir nitelikte. En azından ben o enerjiyi aldım 🙂

      Görsel

     Lezzet müthiş, ortam hem huzurlu hem hareketli, manzara güzel e daha ne olsun? Yalnız belki de en önemli konuyu atladım evet ! E peki fiyatları nasıl bu restaurantın diyebilirsiniz. Gelik Rastaurant düzeyinde diyebilirim. Ne çok az ne de uçuk bi fiyatlandırma mevcut. Ama şu söylenebilir ki, verilen paraya acımayarak çıkacaksınız o restauranttan.

     Hele ki benim gibi boğazınıza da düşkünseniz, şiddetle tavsiye ediyorum 🙂

Reklamlar