Üyesi olduğum kulübümüzün YK toplantısını yapmak üzere yer düşünürken bir arkadaşımız çok güzel bir fikirle geldi karşımıza; CAFE DOWN..

Cafe Down, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Krumu (SHÇEK) bünyesinde faaliyet gösteren; Saray Rehabilitasyon Merkezi’ne bağlı bir cafe. Bu öyle klasik bir cafe değil. Çünkü bünyesinde çalışan garsonlar ‘down sendromlu’. Bu da haliyle cafeyi çok özel kılıyor her anlamda.

Sloganları basit ama bir o kadar da etkileyici..’BİZ DE VARIZ’ evet biz de buradayız diyor down sendromlu çocuklar, o kadar yorulmuşlar ki korku dolu bakışlardan ve çekingen hareketlerden, biz de birer bireyiz biz de insanız diyorlar açıkça. SHÇEK de bunu amaçlamış. Bir nebze çocukların rehabilitasyon merkesi orası. Orada masaya götürdükleri bir çayl karşılığında kuracağınız tek bir ‘teşekkür ederim’ cümlesi onları rehabilite ediyor kısacası. Burada olduklarını hatırlıyorlar her ‘çay mı meyve suyu mu’ sorusunu yönelttiklerinde insanlara..

Cafede çalışıp ev yemekleri yapan gönüllü anneler mevcut. İnanılmaz lezizdi herşey inanın! Çok sıcak kanlılar ve hepsi orada çocuklar için mevcut, hepsi onlara yardım etmeyi amaçlamış hayatları boyunca. Hizmete yeni giren bu cafeye günün birinde siz de giderseniz göreceksiniz ki orada bulunup down sendromlu çocuklarla iletişim kurmak onları öyle mutlu ediyor ki sizin kafanızda ‘bir daha gelmeliyim’ cümlesi daha cafeden çıkmadan belirginleşiyor zaten.. Demem o ki gün olur Şişli taraflarında olursunuz, Profilo AVM’ye yakın taraflarda bir işiniz olur, 1 saatlik boş bir anınız olursa bi esnafa sorun hemen gösterecektir size yerini. Bir çay içerek down sendromlu çocukların hayata kazandırılmasına büyük katkıda bulunabilirsiniz inanın..

 

 

Reklamlar